Sista månaden i Nya
Zealand och tiden har verkligen gått snabbt!
Jag åkte tillbaka till
Glenorchy och gjorde en vandring jag hört mycket positivt om; Dart-Rees Track.
Dock gick inte denna led i en cirkel tillbaka till därifrån den startade, så
jag löste det genom att parkera i ena änden gå halvvägs och sen vända tillbaka,
köra till andra änden, gå halvvägs och vända tillbaka igen. Självklart finns
det shuttle services som kör runt både bil och folk men det kändes lite dyrt så
det blev mycket vandra istället.
Först gick jag upp i Dart
valley som börjar vid Chinamans Bluff Carpark och därifrån vidare till Daleys
Hut och sen Dart Hut. Leden mellan parkeringen och Daleys Hut har varit stängd
i ett antal år men öppnade upp för några år sedan, anledningen till att den var
stängd var att en stor lavin/skred från andra sidan dalen kom med sådan kraft
och volym att den dämde upp floden och orsakade skred och slides på andra sidan
där leden gick. Och det tog lite tid innan de ordnat en ny, säker, led. Den nya
leden involverar en del kravlande och mycket upp och ner samt en del branta
stup på sidorna! Men det var fin utsikt i alla fall och då floden varit uppdämd
var det en sjö där, lite spökligt med ljusblå sjö och döda träd utmed kanterna
(dränkts av allt vatten som inte brukade stå så högt).
Dagen efter var det
Daleys Hut till Dart Hut och det var genom bokskog och utmed en vacker dal med
gräs ängar, har fanns en ”Rock bivvy” också, och det var jag ju tvungen att se
vad det var! Sov inte över här dock…
Vid Dart Hut kunde man
göra en dags vandring till Dart Glacier och Cascade Saddle, jag kom inte så
långt som till Saddeln men glaciären var maffig.
Sen körde jag runt till
Muddy Creek carpark och gick till Shelter Rock Hut (en hut, inte en bivvy ;-) )
Också en fantastiskt fin dal där man kunde se glaciärer hänga högt uppe i
bergen.
Från Rock Shelter Hut
gjorde jag en dagsvandring till Rees Saddle och det gav vackra utsikter in i tre
dalar! Och en kea!
Därefter körde jag till
Greenstone Track och trampade upp till Greenstone Hut och Steele Creek Hut, och
den sistnämnda var verkligen en ”old mustering hut”, med bjälkar av
trädstammar, hönsnät och konjugerad plåt till väggar och tak och stampad jord
till golv! En spännande natt där, inga möss som tur var!
Här nånstanns insåg jag
att jag hade väldigt få dagar kvar och att dagar med potentiellt fint väder var
det ännu mindre, så här började sista-dagarna-racet!
Stopp 1: Conical Hill på
Routeburn Track, ca 18 km retur och 1500 höjdmeter, en lång dag men fina utsikter!
Stopp 2: Gertrude Saddle
i Milford Sound, ca 4 km mest uppför och man kommer till denna fantastiska
utsikt över Gulliver valley och Milford Sound.
(Stopp 2.5: Lake Marian,
i regn och moln, inte den bästa idén att gå upp i detta väder (ser ju inga
utsikter) men fint i skogen upp.)
Stopp 3: Mt Ollivier vid
Mt Cook, ligger vid Mueller Hut (som var fullbokad) en dagsvandring mer eller
mindre rakt upp för ett berg.
Och sen hade jag lite
frystorkad mat och några dagar kvar så jag drog till Hopkins valley bortom Ohau
och gick till Elcho Hut och Monument Hut för en sista multidags vandring innan
jag for upp till Methven för bil besiktning, bil försäljning och ångest över
alla mina prylar och kläder samt lämna landet.
Och det var Nya Zealand!
Det har varit fantastiskt kul att få vara här både som student och vandrare!
Dessa lättillgängliga maffiga landskap, enastående natur och super trevliga
människor kommer alltid ligga mig varmt om hjärtat och jag hoppas jag får
tillfälle i framtiden att komma tillbaka!
Nu är det Japan nästa, en
termin vid Chiba University, jag skapar en ny blogg för det och återkommer när
jag ordnat med det.